Miłej zabawy!

2019-03-05 12:00

Ćwiczenia te wpływają korzystnie na:

 • koordynację wzrokowo- ruchową (między ręką a okiem, co jest niezbędne do umiejętności czytania i pisania)
 • współpracę obu półkul mózgowych,
 • napięcie mięśniowe
 • stymulację dotykową

Czyli w rezultacie usprawniają pracę układu koordynacji człowieka, potrzebnej do sprawnego funkcjonowania (m. in. planowania ruchu, sprawności dłoni, sprawności zapamiętywania).

Wykonywane w domu systematycznie - zwiększają efektywność pracy w szkole.

 1. 1. Mocne, pulsacyjne ugniatanie opuszków palców dłoni i delikatnie naciąganie palców w stawach.
 2. 2. Masowanie dłoni (wierzch i wnętrze) piłkami o różnej fakturze tzw. jeżykami, a także gąbeczkami, szczoteczkami.

 3. 3. Zabawy typu ,,Taczki” oraz ,,W łapki” (rytmiczne klaskanie z partnerem).

 4. 4. Naprzemienne liczenie i nucenie (liczymy na głos: 1, 2, 3, 4, 5, 6 a następnie nucimy jakąś znaną melodię) – ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
 5. 5. Przerzucanie woreczków, piłeczek z reki do ręki – próby żonglowania.
 6. 6. Wodzenie palcem i oczami po narysowanej na kartce A4 ,,leniwej ósemce” (ważne jest zachowanie kierunku jak na obrazku- zaczynamy rysować od środka kierując się w lewo do góry, głowa dziecka nieruchoma, podąża wzrokiem za palcem, ćwiczenie wykonujemy każdą ręką po trzy razy).

 7. 7. Picie przez zakręconą rurkę- rurkę należy trzymać pośrodku warg i pić rytmicznie. Skuteczniejsze jest picie przez rurkę z zamkniętymi oczami. Pijemy najlepiej wodę ok. pół szklanki 3 x dziennie.

 8. 8. Pocieranie (rozgrzewanie) rąk, ruchy imitujące mycie rąk, klaskanie w różnym tempie i z różną siłą, składanie obu dłoni (jak do modlitwy) i naciskanie, ruchy marionetki (jedną ręką i oburącz).

 9. 9. Zabawy manipulacyjne w obrębie dłoni – wyławianie, przekładanie palcami kciukiem i wskazującym (reszta palców zgięta) ziarenek fasoli, korali z jednego naczynia do drugiego.

 10. 10. Nawlekanie korali na drut, sznurek, lepienie z plasteliny, ugniatanie ciasta, cięcie nożyczkami, zapinanie guzików.

 11. 11. Kontrolowanie prawidłowego chwytu pisarskiego (można zakupić kredki i ołówki o przekroju trójkątnym, które pomagają w ustawieniu prawidłowego chwytu).